Filmy 1974

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1974 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Potop

7,6
Andrzej Kmicic przypadkowo podsłuchuje rozmowę szwedzkich dowódców i dowiaduje się, że kolejnym celem ich ataku jest jasnogórski klasztor i jego skarby.
Po zamachu terrorystycznym na pociąg policja aresztuje młodego robotnika Stefano Baldiniego (Michele Placido), bojownika pozaparlamentarnej lewicy. Chłopak umiera w czwartym dniu śledztwa. Wątpiąc w oficjalną policyjną wersję, według której młody mężczyzna zginął od uderzenia głową podczas upadku z krzesła, dziennikarka Cristina Visconti (Ira von Fürstenberg) próbuje z pomocą siostry Stefano odkryć prawdę.
Octave, młody pisarz romantyczny, ma namiętny romans z hrabiną de Gamiani. Dowiedziawszy się, że jest niewierna, wyzywa rywala na pojedynek. Ranny Octave znajduje pocieszenie u słodkiej Fanny, która potajemnie ma bliski związek z Comtesse... itd. itd.


Na początku lat dwudziestych chorowity i umierający hrabia Dracula (Udo Kier), który musi pić dziewiczą krew, aby przeżyć, przenosi się do przedfaszystowskich Włoch. Razem ze swoim sługą Antonem (Arno Jürging) liczy na to, że prawdopodobieństwo znalezienia dziewicy będzie większe w katolickim kraju. Wkrótce po przybyciu do Włoch Dracula zaprzyjaźnia się z Markizem di Fiore (Vittorio De Sica), biedniejącym włoskim właścicielem ziemskim, który w obliczu upadającego majątku jest gotów wydać jedną ze swoich czterech córek za bogatego arystokratę.
Ciężko chory Kazimierz Pawlak szuka spadkobiercy. Jedyną nadzieją jest wnuczka Ania.
Janek i Wanda zajmują pokoik w starej willi. Pewnego dnia otrzymują przydział na nowe mieszkanie.
Dwóch bandytów - Jean-Claude (Gérard Depardieu) i Pierrot (Patrick Dewaere) - kradnie, napada na kobiety i zabija niewinnych ludzi. Któregoś dnia na ich drodze staje fryzjerka Marie-Ange (Miou-Miou). Znudzona dotychczasowym życiem postanawia do nich dołączyć.
W maju 1828 roku w Norymberdze pojawił się młody mężczyzna nie potrafiący porozumieć się z otoczeniem. Legenda mówi, że był synem Napoleona. Żyjący od urodzenia w całkowitej izolacji, stał się obiektem dociekań ówczesnych naukowców, dopóki nie został zamordowany w pięć lat później... Na tej kanwie Herzog buduje filozoficzny esej o człowieku nieskażonym cywilizacją, o duszy naiwnej, pięknej i czystej moralnie. W roli Hausera zagrał Bruno S. - upośledzony berliński clochard.
"Widmo wolności" składa się z luźno powiązanych ze sobą scen, które przedstawiają najdziwniejsze sytuacje. Główną ideą filmu, było wywrócenie standardowego pojmowania świata, do góry nogami. Oglądamy więc obiad, przy którym goście siedzą na muszlach klozetowych, a jeść udają się na osobności, do ustronnej kuchni; grupę mnichów grających w pokera o święte medaliki; rodziców, którzy poszukują swojej córeczki, chociaż ta wszędzie chodzi z nimi; parę, która gorszy się na widok zdjęć różnych zabytków; czy wreszcie snajpera, który po zabiciu grupy ludzi, dostaje wyrok śmierci, a jednak wychodzi spokojnie na wolność i rozdaje autografy.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…